Nowa galeria Płock na SZÓSTKĘ została dodana do albumu fotograficznego
Kolejny już raz nasza szkoła dostała zaproszenie do udziału w projekcie: Płock na SZÓSTKĘ, skierowanym do uczniów klas czwartych płockich szkół podstawowych. Projekt realizowany jest przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną od kwietnia do czerwca 2025 roku. Polega na organizacji szeregu niekonwencjonalnych zajęć z edukacji kulturalnej i historycznej miasta, mających na celu przybliżenie historii, kultury i sztuki oraz współczesności naszego miasta dzieciom.
W ramach projektu 24 kwietnia odbyły się pierwsze zajęcia, których celem było upowszechnianie kultury średniowiecznej wśród najmłodszych mieszkańców Płocka. Wybraliśmy się Szlakiem średniowiecznej historii Płocka. Zajęcia polegały na spacerze z przewodnikiem turystycznym, który oprowadził naszych czwartoklasistów po miejscach związanych ze średniowieczną historią miasta.
Nasz spacer rozpoczął się od wysłuchania na Starym Rynku hejnału, który odgrywany jest na żywo, dwa razy dziennie (o godz. 12 i 18) tak dzieje się od 1998 r. tj. od uroczystego otwarcia Starego Rynku po przebudowie ratusza i placu, przez wybranego w drodze konkursu Hejnalistę Miejskiego, który jest ubrany w paradny mundur strażników miejskich.
Dodatkową atrakcją po odegraniu hejnału o godz. 12 była prezentacja sceny pasowania Bolesława III Krzywoustego na rycerza przez jego ojca – Władysława Hermana. Scena ta z udziałem 15-letniego wówczas Bolka faktycznie miała miejsce w Płocku, na dziedzińcu zamku książęcego, w 1100 r. Obaj książęta – władcy Polski, pochowani są w Katedrze Płockiej.
Uczniowie odwiedzili Muzeum Diecezjalne w Płocku oraz Płocką Bazylikę Katedralną. Gdzie mogli podziwiać zgromadzone w Skarbcu Diecezjalnym zabytki, między innymi hermę św. Zygmunta i kielich księcia Konrada Mazowieckiego. Dzieci widziały i przeczytały zapisy zawarte w Biblii Płockiej, poznały również jej historię. Księga ta została spisana na pergaminie i oprawiona w okładki z desek dębowych obciągniętych białą skórą o wymiarach54,5 x 36,0 cm oraz grubości 10 cm (w części grzbietowej) i 15 cm w otwarciu. Na okładce nie ma dekoracji ani okuć. Zawiera 270 kart. Obecna oprawa została wykonana prawdopodobnie w 1457r. Łaciński tekst Biblii Płockiej jest wersją Wulgaty.
W budynku dawnego opactwa podziwiali wystawy: „Chrystus w sztuce” (na tej wystawie były „Piety z Drobina”, dwie rzeźby gotyckie z XV wieku czy „Chrystus z Długosiodła” z XVIw.), „Madonny w poezji polskiej”, „U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia” (pamiątki związane ze św. Faustyną).
Najwięcej emocji wzbudziła wystawa w sali misyjnej "Na misyjnym szlaku", która prezentuje pamiątki z wypraw misyjnych kapłanów diecezji płockiej, w tym także do Peru.
W Bazylice Katedralnej obejrzały i poznały historię Kaplicy Królewskiej.
Dwugodzinny spacer Szlakiem średniowiecznej historii Płocka szybko minął a uczniowie klasy 4 nie mogą doczekać się kolejnych zajęć z PLOT.