• Nasza świetlica

•  Świetlica szkolna jest miejscem, w którym dzieci mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas, przed lekcjami oraz po zakończeniu zajęć lekcyjnych, oczekując na rodziców.

W naszej szkole świetlica od 2 listopada 2023 roku jest czynna:

poniedziałek    6.30 - 16.30

wtorek            6.30  - 16.30

środa              6.30  - 16.30

czwartek         6.30  - 16.30

piątek              6.30 -  16.30

Pracuje w niej 3 nauczycieli: kierownik – Małgorzata Witkowska i wychowawcy: – Ewa Popek, Aldona Ciarka.

Głównym celem działalności naszej świetlicy jest zapewnienie uczniom opieki w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

Dzieciom przebywającym w świetlicy oferuje się uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć świetlicowych, organizowane są między innymi

• zajęcia plastyczno-manualne: rysowanie ołówkiem, kredkami, malowanie farbami, wycinanki, wydzieranki, wyklejanki, itp.;
          • żywe słowo: recytacje, czytelnictwo, scenki dramowe;
          • zajęcia dydaktyczne: zabawy słowne, krzyżówki, rebusy, zgadywanki, zabawy matematyczne, doskonalenie czytania;
          • zajęcia muzyczne: słuchanie różnorodnej muzyki, śpiewanie piosenek, zabawy ze śpiewem, zabawy rytmiczne, taniec;
          • zajęcia rekreacyjno-ruchowe: zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, spacery, zabawy w grupach, ćwiczenia doskonalące sprawność fizyczną, turnieje sprawnościowe;
          • zajęcia rozrywkowe: zabawy okolicznościowe, konkursy;
          • zajęcia z wykorzystaniem środków audiowizualnych: oglądanie bajek
            i programów dla dzieci;
          • zajęcia z zakresu technik informatycznych i technologii komputerowej
          • realizowanie edukacji prozdrowotnej, profilaktycznej, proekologicznej.

Nasi uczniowie mają również czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami, korzystają z licznych gier i zabawek zgromadzonych w świetlicy. Organizowane są także zabawy, konkursy, imprezy okolicznościowe oraz wiele innych interesujących zajęć pozalekcyjnych. Wśród wielu różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym oraz zabawy ruchowe, dlatego poświęca się im w świetlicy dużo czasu. Prace uczniów eksponowane są na gazetkach ściennych, dekorujących świetlicę, pozwalając tym samym zaistnieć uczniom, którzy biorą czynny udział w zajęciach plastycznych. W ramach działalności dydaktycznej świetlica umożliwia uczniom odrabianie lekcji i pomoc uczniom słabszym. Dzieci korzystają także z obiadów w stołówce szkolnej.

Głównymi zadaniami świetlicy realizowanymi w ciągu całego roku szkolnego są:

• właściwa organizacja czasu przed i po lekcjach,
          • kształtowanie nawyków kultury osobistej i współżycia w grupie,
          • rozwijanie zainteresowań oraz pogłębianie zdolności uczniów,
            wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej
          • udzielanie pomocy uczniom mającym trudności w nauce,
          • organizacja właściwego wypoczynku i kulturalnej rozrywki,
          • współpraca i współdziałanie z domem, środowiskiem lokalnym,
          • opieka nad dożywianiem.

Wychowawcy świetlicy prowadzą zajęcia zgodnie z programem pracy dydaktyczno-wychowawczej, realizując założone w nim cele.