• Plan Pracy Opiekuńczo - Wychowawczej

• ROCZNY PLAN PRACY OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZEJ

W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Cele i zadania świetlicy szkolnej

1. Zapewnienie wychowankom zorganizowanej opieki wychowawczej.

2. Kształtowanie właściwej postawy moralnej, wyrabianie właściwych cech charakteru.

3. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w domu, w szkole i swoim środowisku.

4. Rozwijanie u wychowanków samorządności i samodzielności oraz poczucia estetyki i wrażliwości na piękno.

5. Przygotowanie do wartościowego spędzania czasu wolnego, wyrobienie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy oraz pobytu na świeżym powietrzu.

6. Prowadzenie współpracy z rodzicami wychowanków, wychowawcami pedagogiem szkolnym.

Zadania programowe wychowawczo - opiekuńcze

I. Wyrabianie u wychowanków samorządności, samodzielności.

1. Przekazanie wychowankom pomieszczenia świetlicy- wyrabianie poczucia współgospodarzenia i współodpowiedzialności przez:

-dbanie o estetyczny wygląd świetlicy,

-opiekę nad kwiatami i aktualną dekoracją,

-drobne naprawy sprzętu, gier i zabawek

2. Udział wychowanków w organizowaniu uroczystości świetlicowych i szkolnych według kalendarza imprez.

3. Upowszechnianie samorządności jako metody wychowawczej przez cały rok.

4. Organizowanie wypoczynku i rozrywki:

-umiejętne zagospodarowanie czasu wolnego /cały rok/

5. Organizowanie dyżurów i prac porządkowych w świetlicy na miarę potrzeb.

II. Przygotowanie do udziału w życiu społecznym.

1. Poznawanie środowiska lokalnego, krajobrazu i przyrody poprzez organizowanie wycieczek z cyklu „Poznajemy naszą miejscowość o każdej porze roku”.

2. Ukazanie dzieciom sylwetek wielkich Polaków w oparciu o literaturę.

3. Wyrabianie u dzieci poczucia godności, uczciwości i życzliwości, miłości do rodziców, szacunku dla innych, właściwej oceny postępowania ludzi itp. W oparciu o literaturę, opowiadania, audycje radiowe według treści wynikających z haseł tygodniowych.

4. Kształtowanie szacunku do godła i symboli narodowych z wykorzystaniem baśni, legend źródeł historycznych- wrzesień, listopad, maj.

5. Poznanie podstawowych zasad współżycia społecznego poprzez:

-wartościowanie różnych zjawisk życia społecznego

-„społeczna własność”- kształtowanie rozumienia jej znaczenia poprzez szanowanie, wyposażanie świetlicy- cały rok.

6. Budzenie uczuć przyjaźni, życzliwości w stosunku do dziecka społecznie nieprzystosowanego- cały rok..

III. Rozwijanie zamiłowań i zainteresowań.

1. Rozwijanie zainteresowań technicznych:

-zachęcanie dzieci do zajęć badawczo- konstrukcyjnych i majsterkowania,

-stworzenie warunków do zabaw tematycznych

2. Kształtowanie właściwego stosunku do przyrody

-ochrona i opieka nad zwierzętami- zima

-rozmowy i pogadanki na tematy ekologiczne

-udział w akcji „sprzątanie świata”, dbanie o zieleń wokół szkoły

3. Rozwijanie podstawowych cech motoryki prowadzących do wyrobienia sprawności fizycznej

-prowadzenie zróżnicowanych gier i zabaw ruchowych,

-otoczenie opieką dzieci z wadami postawy oraz mniej sprawnych fizycznie,

4. Upowszechnianie turystyki przez:

-zwiedzanie miejsc i obiektów związanych z historią naszego miasta,

-zwiedzanie muzeów i zabytków architektury,

5. Rozwijanie zainteresowań wychowanków w różnych dziedzinach wiedzy poprzez zajęcia muzyczne, plastyczne, majsterkowanie, żywe słowo, formy teatralne- cały rok.

IV. Uczestnictwo w kulturze

1. Kształtowanie zainteresowań czytelniczych

-zorganizowanie kącika książek i czasopism,

-współpraca z biblioteką szkolną

2. Rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz przygotowanie do aktywnego odbioru sztuki teatralnej i twórczości muzycznej (wg treści hasła tygodnia lub miesiąca).

-dbałość o wystrój i estetykę pomieszczeń świetlicy,

-organizowanie wystawek prac dzieci,

-prowadzenie zajęć z zakresu żywego słowa ze zwróceniem uwagi na poprawne, piękne czytanie,

-poznanie polskich kompozytorów,

-nauka wybranych tańców ludowych /podstawowe kroki/ wg treści hasła tygodnia

-nauka piosenek, słuchanie nagrań

V. Wychowanie w zdrowiu poprzez kulturę fizyczną i turystykę

1. Prawidłowa organizacja zajęć zgodna z zasadami higieny, z uwzględnieniem konstrukcji w układzie dnia i tygodnia

-zwrócenie uwagi na uczniów na bezpieczeństwo podczas zajęć

-upowszechnianie znajomości zasad ruchu drogowego

2. Włączenie młodego pokolenia do współodpowiedzialności za utrzymanie ładu, porządku i higieny- przez cały rok.

VI. Przyzwyczajenie dzieci do gruntownego, systematycznego i samodzielnego odrabiania lekcji - cały rok.