• Regulamin świetlicy

• REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

1. Świetlica jest czynna od godz. 6.30 do godz. 16.30 (od 2 listopada 2023 roku).

2. Ze świetlicy mogą korzystać uczniowie, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców, organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniowi opieki.

3. W związku ze specyfiką szkoły, uczniowie przebywający w świetlicy nie są dzieleni na grupy. Przestrzegana jest zasada: 1 nauczyciel ma pod opieką nie więcej niż 25 uczniów.

4. Do świetlicy szkolnej przyjmuje się uczniów w oparciu o wniosek rodziców/prawnych opiekunów na podstawie Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy.

5. W momencie zapisu dziecka do świetlicy rodzice zapoznają się i akceptują Regulamin świetlicy.

6. Uczeń zgłasza się do świetlicy samodzielnie, informując o swoim przybyciu, przed lub po swoich zajęciach i od tej pory ma zapewnioną opiekę pedagogiczną aż do opuszczenia świetlicy.

7. Obowiązkiem rodziców lub prawnych opiekunów jest przestrzeganie godzin pracy świetlicy i punktualnego odbierania dzieci.

8. Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane do godz. 16.00, wychowawcy kontaktują się telefonicznie z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka w celu wyjaśnienia przyczyn jego nieodebrania. Po konsultacji z rodzicami / prawnymi opiekunami, dziecko nadal przebywa w szkole, czekając na rodziców/ prawnych opiekunów lub inne wskazane osoby, pod opieką wychowawców. W przypadku braku jakiegokolwiek kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi, w uzasadnionych przypadkach, wychowawcy mogą poinformować najbliższy komisariat policji.

9. Wychowawcy świetlicy nie odpowiadają za dziecko, które samodzielnie opuściło teren szkoły, w czasie, kiedy powinno przebywać w świetlicy.

10. W świetlicy dzieci nie mogą korzystać z telefonów komórkowych, MP3 oraz innych urządzeń technicznych przyniesionych z domu.

11. Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za wartościowe przedmioty przyniesione do szkoły.

12. Uczniowie przebywający w świetlicy zobowiązani są do przestrzegania Regulaminu świetlicy.

Aneks nr 1

do regulaminu świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 15 w Płocku

Aneks wprowadza zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii SARS-CoV-19.

Wchodzi w życie 1.09.2020r.

1. Ze świetlicy szkolnej powinny korzystać tylko te dzieci, których rodzice nie są w stanie zapewnić im opieki po skończonych zajęciach lekcyjnych.

2. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

4. Uczniowie mogą być przyprowadzani do świetlicy i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

5. Rodzice i opiekunowie odbierający dzieci ze świetlicy mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników, dzieci i ich rodziców minimum 1,5 metra.

6. Należy zachować zasadę, iż przyprowadza lub odbiera dziecko, czy dzieci jeden rodzic lub opiekun, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

7. Uczniów w świetlicy obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

8. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.

9. Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

10. W trakcie zajęć świetlicowych podczas stałej obecności dwóch wychowawczyń, następuje podział na dwie grupy świetlicowe, aby ograniczyć liczebność uczniów w grupach.

11. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach lekcyjnych.

12. Jeżeli wychowawca świetlicy zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób. Następnie powinien on niezwłocznie powiadomić rodziców o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.​​​​​

13. W razie konieczności kontakt rodzica z nauczycielem odbywa się przez dziennik elektroniczny lub na numer telefonu podany przez rodzica w karcie zapisu dziecka do świetlicy.

14. W miarę możliwości należy prowadzić zajęcia ruchowe na otwartej przestrzeni.

15. Uczniowie powinni mieć własne przybory, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym lub w tornistrze.

16. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

17. Dzieci nie mogą zabierać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów (zabawek, samochodów, pluszaków etc).

18. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych przestrzegają zasad współżycia w grupie związanych z COVID-19 oraz respektują polecenia nauczyciela związane z COVID-19.