• Szkoła pamięta

• Nowa galeria Szkoła pamięta została dodana do albumu fotograficznego

#szkołapamięta2023 Po raz kolejny nasza szkoła dołączyła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”.

Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.

W tym roku mijają 84 lata od bitwy pod Dobrzykowem, jednej z bardziej krwawych potyczek wojny obronnej 1939 roku. Uczniowie klasy 6 odwiedzili i zapalili znicze na cmentarzu w Dobrzykowie, gdzie spoczywają Ci którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę.

Bitwa pod Dobrzykowem była jedną z ważniejszych potyczek kampanii wrześniowej. Oddziały 19. Pułku Piechoty im. Obrońców Lwowa stoczyły tam zacięte walki z żołnierzami 3. Dywizji Piechoty (Wehrmachtu) próbujących sforsować Wisłę w okolicy Płocka. O skali kilkudniowych walk świadczy liczba poległych żołnierzy Polskich, którą ustalono na ponad 300 osób. Spoczywają oni m. in. na nekropolii w Dobrzykowie.

• Wycieczka do Warszawy - klasy pierwsze

• Nowa galeria Wycieczka do Warszawy - klasy pierwsze została dodana do albumu fotograficznego

Uczniowie klasy IA  i IB wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do naszej stolicy.

Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta Warszawy, Centrum Nauki Kopernik oraz znajdującego się nieopodal Stadionu Narodowego.

Na początku udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Następnie pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym.  Po zapoznaniu się z historią tego miejsca znów pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Każdy miał okazję zaopatrzyć się w pamiątki z wycieczki.

Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Stadionu Narodowego wraz z przewodnikiem. To wspaniałe miejsce. Siedząc na trybunach  i patrząc  na telebimy dzieci poczuły się jak prawdziwi kibice. Podczas zwiedzania stadionu uczestnicy zapoznali  się z  trasą  kibica. Odwiedzili wszystkie miejsca stadionu, z których korzystają piłkarze podczas rozgrywek tj. boisko, trybuny, sale do udzielania wywiadów po zakończonych meczach,  sale do masaży i kąpieli, szatnie, itp. Uczestnicy mogli wykonać  zdjęcia z koszulkami ulubionych piłkarzy.

Ostatnim etapem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.

Wycieczka wzbogaciła dzieci o nowe, ciekawe doświadczenia. Był to dzień pełen wrażeń.